Černobyľ a mesto duchov Pripjať

07.05.2019

Od havárie Černobyľskej elektrárne, ktorá sa stala dňa 26. apríla 1986 uplynulo už viac ako tridsať rokov. Dodnes má táto katastrofa prívlastok najväčšej nehody v dejinách jadrovej energetiky. Behom testu nového bezpečnostného systému vtedy došlo k prehriatiu a následnej explózii jadrového reaktora v 4. bloku elektrárne. Výbuch uvoľnil do ovzdušia rádioaktívny mrak, ktorý postupoval ponad západnú časť Sovietskeho zväzu a Východnú Európu až nad Škandináviu. Boli kontaminované rozsiahle oblasti Ukrajiny, Ruska a Bieloruska, čo si vyžiadalo evakuáciu a presídlenie asi 200 tisíc ľudí.

Do dnešného dňa nie je možné presne vyčísliť počet obetí následkov tragédie Černobyľu. Podľa oficiálnych zdrojov havária nejakým spôsobom zasiahla až 600 tisíc ľudí a niekoľko tisíc dodnes žije v kontaminovaných oblastiach. Tridsať kilometrová oblasť v okolí Černobyľskej elektrárne je rozdelená na dve zóny. V prvej žije na vlastné riziko pár stoviek, prevažne starších ľudí, do druhej, tzv. "mŕtvej zóny" majú prístup len vedci a exkurzie. 

V Černobyľskej zóne pracuje v špeciálnom režime aj niekoľko tisíc pracovníkov a ľudí zúčastňujúcich sa na odstávke a likvidácii elektrárne. Nový sarkofág od roku 2016 prekrýva ten pôvodný z roku 1986, ktorý bol už vo veľmi zlom stave. Nebezpečný jadrový reaktor by mal pochovať na najbližších 100 rokov. 

Najviac zasiahnutým Černobyľskou tragédiou bolo mesto Pripjať, vybudované v roku 1970, špeciálne pre pracovníkov elektrárne, iba 3 km od nej. Vekový priemer mesta bol 25 rokov a malo všetky výdobytky vtedajšej modernej doby - železničnú stanicu, prístav, nemocnicu, divadlo, bazén a dokonca aj lunapark. 50 tisíc obyvateľov Pripjaťi bolo evakuovaných až na druhý deň po tragédii a vzali so sebou len pár najnutnejších vecí. Vtedy ešte netušili čo sa presne stalo, a ani to, že sa do mesta už nikdy nevrátia.

Pripjať sa stala mestom duchov s vlastnou fascinujúcou, no zároveň mrazivou atmosférou. Na rozdiel od ostatných okolitých dedín, ktoré buldozéry zrovnali so zemou, nájdete tu stále smerové tabule aj názov mesta. Keďže v minulosti sa stávala často obeťou krádeží a rabovania, dnes celú tridsať kilometrovú Černobyľskú zónu stráži armáda a polícia.  

Prechádzka po Pripjaťi je ako cestou do minulosti, všade je vidieť dobové nápisy, knihy a obrazy. Leninov duch a jeho výroky vás sprevádzajú na každom kroku - v kultúrnom dome, na policajnej stanici ale aj v nemocnici, v škole či škôlke. Keďže bolo mesto postavené výlučne pre účely elektrárne, je tu všetko z betónu, mnohé panelové domy a stavby zarastajú zeleňou.

V Černobyľskej zóne dodnes existujú rádioaktívne miesta, intenzita žiarenia tu však nie je životu ani zdraviu nebezpečná. Za dva dni pobytu dostanete dávku žiarenia podobnú jednému absolvovaniu RTG vyšetrenia. Ukrajinské mesto Černobyľ leží na severe, naďaleko hraníc s Bieloruskom, asi hodinu cesty z Kyjeva. V súčasnosti tu žije okolo 4000 ľudí, sú tu obchody, ako aj ďalšie služby. Môžete sa sem dostať na špeciálne povolenie a ubytovať sa v miestnom hoteli.  

K zaujímavostiam mesta patrí futbalový štadión s vojenskou technikou, pomník obetiam záchranných prác z roku 1986, Červený les a samozrejme opustené mesto Pripjať vzdialené od Černobyľu asi 12 km. Návšteva tohto jedinečného miesta vám určite prinesie neopakovateľný zážitok.

© 2017 - 2024 zazitkovo.eu. Všetky práva vyhradené. 
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky