Najtemnejšie miesta sveta

14.04.2021

Tajomné a opustené - miesta, ktoré niektorých desia, iných fascinujú. Kedysi plné života, dnes "mŕtve mestá", následkami prírodných či ľudských katastrof. Medzi chátrajúcimi múrmi starých stavieb stále cítiť dobovú atmosféru. "Mestá duchov" - napriek tomu, že sa im väčšina ľudí vyhýba, nájdu sa aj takí, ktorí ich vyhľadávajú.


Pripjať - Ukrajina

Jadrová havária, ktorá sa odohrala v roku 1986 len 12km od ukrajinského mestečka Pripjať, sa do dnešného dňa považuje za najväčšiu katastrofu v dejinách. Z 50-tisícového mesta, plného života sa zo dňa na deň stalo opustené mesto duchov. Bývalí obyvatelia, v snahe uchrániť sa pred rádioaktívnym žiarením, tu zanechali množstvo osobných vecí, ktoré tak ležia dodnes. Aj vďaka klesajúcej intenzite rádioaktivity sa z Pripjati dnes stala vyhľadávaná turistická atrakcia.

Čítať viac...

Balestrino - Taliansko

Toto opustené mesto leží na kopci, asi 30km od talianskej Savony. Vzniklo v 11.storočí, na skalnatom výbežku, ktorý sa neskôr ukázal ako veľmi nestabilný. Po sérií niekoľkých zemetrasení a zosuvoch pôdy, prišla o život značná časť jeho obyvateľov. Ostatní mesto postupne opustili a od roku 1953 je neobývané. Staré Balestrino ostalo v pôvodnom stave a získalo si pomenovanie "mesto duchov". Pod kopcom vyrástlo nové mesto, ktoré je aj dnes obývané. Podobný osud malo aj severotalianske mestečko Craco.

Hashima - Japonsko

Je jedným z 505 neobývaných ostrovov v oblasti Nagasaki, vzdialený asi 15 km od rovnomenného mesta. V rokoch 1800 - 1900 bol husto zaľudnený, kvôli ťažbe uhlia v podmorských baniach. V tom čase tu boli vybudované obrovské betónové budovy - ubytovne pre robotníkov, a tiež morskú stenu, lemujúcu celý 6,3 ha ostrov. Odkedy sa ťažba zastavila, ostrov ostal opustený a dnes sa nazýva "ostrovom duchov". V roku 2000 sa stal turistickou atrakciou a o pár rokov neskôr aj pamiatkou UNESCO.

Centralia - Pensylvánia

Americké mestečko, ktoré sa stalo inšpiráciou hororového filmu Silent Hill, skutočne existuje. Živé banské mesto zasiahla zmena v roku 1962, keď sa miestni hasiči snažili vypáliť mestskú skládku odpadu. Oheň sa dostal do podzemných baní s uhlím, ktorých sú pod mestom kilometre. Horiace štôlne sa nepodarilo uhasiť dodnes. Dvadsať rokov po požiari sa zmeny v podzemí začali prejavovať na povrchu, zem začala praskať a prepadať sa, obrovská horúčava urobila z Centralie neobývateľné mesto. Napriek tomu tu dnes žije hŕstka obyvateľov, ktorí odmietli opustiť svoje domovy.

San Zhi - Taiwan

V severnej časti Taiwanu sa v roku 1978 začala výstavba "moderného" dovolenkového sídla pre boháčov. Vyrástli tu zvláštne tvarované stavby, nazývané aj UFO domy, o ktoré bol však oveľa menší záujem ako sa pôvodne predpokladalo. Dokonca sa tu začali diať zvláštne nehody a samovraždy robotníkov, podieľajúcich sa na jeho výstavbe. Spolu s rastúcim odporom verejnosti tieto okolnosti donútili vládu v roku 2010 toto nezvyčajné sídlo zrovnať zo zemou.

Kolmanskop - Namíbia

Toto miesto zasiahla v roku 1908 "diamantová horúčka" a priviedla sem stovky nadšencov, ktorí tu vybudovali mesto uprostred rozľahlej púšte. Kolmanskop mal svoju vlastnú infraštruktúru, školu, kasíno, aj vilové domy. V 50-tych rokoch, keď sa zásoby diamantov začali míňať, z mesta postupne odchádzali jeho obyvatelia. Od roku 1954 je úplne opustené. Odvtedy prevzala vládu nad ním príroda, ktorej vplyv je viditeľný na každom kroku. Dnes je obľúbeným cieľom turistov.

Bodie - Kalifornia

Toto mestečko založili baníci v období "zlatej horúčky", v roku 1876. Počas najväčšej ťažby zlata tu vyrástlo asi 2000 domov s 8000 obyvateľmi, množstvo barov aj kostolov. Prírodné ložiská zlata sa však vyčerpali a koncom 19-teho storočia nastal masívny odchod obyvateľov z mesta. Dnes je Bodie národnou a historickou pamiatkou, ktorú každoročne navštívia tisíce turistov a obdivujú tu dobové stavby.

Varosha - Cyprus

Ešte v roku 1970 bola táto oblasť v severovýchodnej časti Cypru jednou z najobľúbenejších destinácií v krajine. Desiatky hotelov a prímorských promenád lemovali pláže plné dovolenkujúcich turistov. V roku 1974 prišla na Cyprus turecká invázia a Varoshu obsadila armáda. Miestni obyvatelia zo strachu utiekli len s pár osobnými vecami, v nádeji že sa sem raz vrátia. Oblasť však bola bombardovaná a následne oplotená tureckým vojskom. Dnes sa bývalé turistické hotely pomaly rozpadávajú a na ich zariadenie sadá prach.

Fukušima - Japonsko

Dňa 11.3.2011 zasiahlo severovýchodné pobrežie Japonska zemetrasenie, ktoré so sebou prinieslo ničivú vlnu tsunami. Obrovská vlna poškodila jadrovú elektráreň Fukušima a tisícky obyvateľov museli opustiť svoje domovy. Dnes sa Japonsko pomaly spamätáva z ničivej katastrofy a snaží sa eliminovať rádioaktívne účinky na okolitú krajinu. Do menej zasiahnutých oblastí sa pomaly vracajú pôvodní obyvatelia. 20 km zóna v bezprostrednej blízkosti elektrárne je pre vysokú radiáciu stále uzatvorená.

Katoli World - Taiwan

Kedysi miesto plné života a zábavy dnes pripomínajú len prázdne kolotoče, hojdačky a atrakcie. Dňa 21.9.1990 postihlo okolie taiwanského zábavného parku ničivé zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo mnoho obetí. Odvtedy sem ľudská noha nevkročila a vládu nad parkom prevzala matka príroda.

© 2017 - 2024 zazitkovo.eu. Všetky práva vyhradené. 
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky