Osvienčim - múzeum krutosti
Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau sa stal počas druhej svetovej vojny najväčším nemeckým vyhladzovacím táborom. Prvá časť bola postavená v roku 1940 v dedine Brezinka (nem. Birkenau), pod názvom Auschwitz I. V roku 1941 bol pre nedostatočnú kapacitu postavený druhý a zároveň najväčší komplex Auschwitz - Birkenau (Auschwitz II.), asi 3 km od prvého, neďaleko poľského mestečka Osvienčim. Podľa oficiálnych informácií sem bolo počas vojny deportovaných až 2,5 milióna ľudí, z toho viac ako milión sa nikdy nevrátilo.
Dnes je bývalý koncentračný tábor Auschwitz - Birkenau ako pamätník a múzeum sprístupnený verejnosti. Miesto, ktoré preslávila jeho krutá história, každoročne láka milióny turistov z celého sveta. Staršia generácia sem chodí spomínať na smutnú minulosť, mladí žiaci a študenti zas spoznať dejiny "na vlastné oči".
Návštevu miesta, z ktorého cítiť mrazivú atmosféru na každom kroku, mnohí vôbec nedokončia. Je veľa takých, ktorí pri prehliadke fotografií či osobných vecí spoznajú svojich známych či príbuzných. Z pôvodnej stavby tábora sa zachovalo 45 murovaných a 22 drevených barakov. Viditeľné sú zvyšky plynových komôr, kremačných jám, dobové oplotenie, komíny, aj základy zničených barakov.
Tábor Auschwitz I. vyrástol na mieste bývalých kasární. Väzňov pri odchode a príchode z práce vítal nápis "Arbeit macht frei". Nájdete tu zdravotnícke zariadenie, v ktorom doktor Mengele vykonával svoje šialené pokusy, ale aj stenu smrti, pri ktorej bolo zastrelených mnoho väzňov. V murovaných barakoch visia na stenách fotografie obetí a za sklenenými vitrínami sú naukladané kopy vlasov, kufrov, či osobných vecí. Vo vojenskom betónovom bunkri je spaľovňa s kremačnými pecami a všade naokolo natiahnuté ostnaté drôty s nápismi "Halt!". Reálna atmosféra tu na vás dýcha zo všetkých strán.
Druhá časť tábora Auschwitz - Birkenau je omnoho rozľahlejšia. Hneď pri vstupe sa vám naskytne známy pohľad na budovu so železničnými koľajami, ktoré tu majú konečnú. Komplex s rozlohou 175 ha pôvodne pozostával z približne 300 budov, dnes sa z nich zachovala iba malá časť, niektoré sú pre zlú statiku uzatvorené. Naraz tu bolo väznených aj 100 tisíc ľudí, vo veľmi zlých životných a hygienických podmienkach. Väčšina väzňov, ktorí sem prišli bola posielaná priamo do plynových komôr, ktorých tu bolo až päť, a na budovách boli nakreslené sprchy. Namiesto vody však väzni dostali dávku smrteľného Cyklónu B. Naraz dokázal zabiť niekoľko tisíc ľudí.
Pamätník je otvorený každý deň v čase od 8:00 do 14:00 až 19:00, v závislosti od ročného obdobia. Výnimku tvoria vianočné, veľkonočné a niektoré štátne sviatky, ako aj štátne návštevy a obrady. Vstup do areálu je zadarmo, prehliadka so sprievodcom je za poplatok. Skupinové návštevy musia mať sprievodcu, jednotlivci sa môžu pridať ku skupine. Pokiaľ sa chcete vyhnúť dlhým radám pri pokladni, odporúčame zarezervovať si vstupenku vopred. Prehliadka oboch častí tábora so sprievodcom trvá asi 3,5 hodiny, jej dĺžka však závisí od konkrétneho sprievodcu. Medzi oboma časťami tábora premáva zadarmo kyvadlová doprava.